Jakie ulgi dla seniorów przysługują w 2022? Ci emeryci mogą zaoszczędzić najwięcej pieniędzy
Seniorzy w 2022 roku otrzymają dodatkowe pieniądze w postaci 14. emerytury. Na ich konto wpłynęła już 13. emerytura, która podobnie jak „czternastka” wzrosła, ze względu na waloryzację. Podwyżka objęła również podstawowe świadczenie, ale to nie wszystkie szanse na zastrzyk gotówki, które czekają na emerytów i rencistów w tym roku. Przedstawiamy ulgi dla seniorów na 2022 rok.
Seniorzy mogą sporo zaoszczędzić na… podróżach. Zniżki w komunikacji miejskiej obejmują niemal wszystkie środki transportu lądowego, a zaczynają się od 10 procent. Niekiedy przejazd jest darmowy. Oprócz tego, chcąc wyrobić np. paszport, młodsi emeryci mogą liczyć na 50 procent zniżki w urzędzie. Ci, którzy ukończyli już 70 lat, mają szansę na wyrobienie dokumentu za darmo. W przypadku PKP- otrzymają 37 procent zniżki na przejazdy do 2 klasy pociągami osobowymi, ekspresowymi lub TLK, oraz zniżkę od 10 do 50 procent na przejazdy pociągami POLREGIO, SKM. Ze zniżki na PKP można jednak skorzystać tylko dwa razy w roku. Niezbędne jest jednak zaświadczenie wydane np. przez Polski Związek Emerytów, rencistów i Inwalidów.
W związku z Nowym Ładem 2.0, który wszedł w życie 1 lipca, seniorzy i seniorki mogą liczyć na wyższe emerytury od 1 lipca 2022. Wprowadzona została też niższa stawka PIT- zmniejszona z 17 proc. do 12 proc. a także likwidacja ulgi dla klasy średniej. Na zmianach podatkowych zyska ok. 3,1 mln emerytów i rencistów. Podwyżki zauważą ci, których emerytury zaczynają się od 2550 zł brutto, oraz pracujący emeryci, których roczny zarobek nie przekroczy 115 528 złotych.
Po 60 roku życia seniorzy i seniorki mogą liczyć na zwolnienie z opłat za RTV. Dotyczy to wyłącznie osób, których świadczenie wynosi poniżej 2840,78 zł brutto. Jeśli jednak ukończyli 75 lat- są zwolnieni z opłat niezależnie od dochodu. To kolejny dowód na to, że największe ulgi mają najstarsi.